Nijer’den ABD’ye ikinci darbe

Nijer geçtiğimiz günlerde ABD ile olan askeri iş birliği anlaşmasını “derhal geçerli olmak üzere” feshettiğini tüm dünyaya bildirmişti.

Hükümet sözcüsü Amadou Abdramane, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, ABD Savunma Bakanlığına bağlı askeri ve sivil personelin Nijer’de görev yapmasına izin veren askeri anlaşmanın derhal yürürlükten kaldırıldığını duyurmuştu.

ABD, NİJER’DE BİN ASKER KONUŞLANDIRIYORDU

ABD, Nijer’de 100 milyon dolar maliyetle Sahra Çölü’nün güney ucundaki Agadez kenti yakınlarında inşa edilen “Niger Air Base 201” adlı çöl insansız hava aracı üssünde yaklaşık bin asker konuşlandırıyordu.

Albay Amadou Abdramane Cumartesi günü Nijer televizyonunda ABD heyetinin diplomatik protokole uymadığını ve Nijer’e heyetin oluşumu, geliş tarihi veya gündemi hakkında bilgi verilmediğini ileri sürdü.

Cunta, Nijer’deki çeyrek milyar dolarlık ABD üssünü kurtarmaya çalışan Amerikan delegasyonunun “küçümseyen tavrını” kınadı.

“Nijer hükümeti, Amerikan delegasyonu başkanının misilleme tehdidinin eşlik ettiği küçümseyici tutumu güçlü bir şekilde kınıyor.”

ABD ÇEYREK MİLYAR DOLAR YATIRDI

ABD’nin Nijer’de yaklaşık 1000 askeri personeli ve sivil yüklenicisi bulunuyor ve bunların çoğu Sahra Çölü’nün güney ucundaki Hava Üssü 201’deki Agadez kasabası yakınında toplanmış durumda. Yerel olarak ” Amerika Üssü ” olarak bilinen üs, şu şekilde hizmet veriyor: 

ABD ordusunun Kuzey ve Batı Afrika’daki üs takımadalarının temel taşı ve Amerika’nın bölgedeki geniş kapsamlı gözetleme ve güvenlik çabalarının önemli bir parçası. 2010’lardan bu yana ABD üsse yaklaşık çeyrek milyar dolar yatırdı. Nijer’e ayrıca 2012 yılından bu yana 500 milyon dolardan fazla askeri yardım yapıldı. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x