Herkes Bunu Bekliyordu! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Asgari Ücretle ilgili Son Dakika Açıklaması

Milyonlarca çalışanı etkileyen asgari ücrete temmuz ayında zam yapılıp yapılmayacağı merak konusu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı’nda yaptığı açıklamada net bir “zam olmayacak” ifadesi kullanmasa da, “geçici rahatlama” diyerek refah artışına işaret etti.

Ocak 2024’te yapılan zamla birlikte 17.002 liraya yükseltilen asgari ücret Nisan ayı ile birlikte eridi. Aylık enflasyonda düşüş ivmesi başlasa da yıllık enflasyon yüzde 70’e dayanarak zirve yaptı. Alım gücü düşen çalışanlar asgari ücrete ara zam beklerken Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan konuya ilişkin Kabine Toplantısı’nda açıklama geldi.

“KALICI REFAH ARTIŞINI SAĞLAMAK”

Erdoğan, “Hayat pahalılığı ve geçim sıkıntısını çözmek için gerekli adımları atıyoruz. Doğru politikalarla enflasyonu tek haneye düşürmekte kararlıyız. Bunu daha önce yaptık, inşallah yine başaracağız. Enflasyon geriledikçe milletimizin cebindeki paranın satın alma gücü de artacaktır. Bizim amacımız geçici rahatlamalarla sorunu ötelemek değil, 85 milyonun tamamı için kalıcı refah artışını sağlamaktır. Seçim döneminde popülizme meyletmeyerek ekonomi politikamıza olan güvenimizi ortaya koyduk. Bundan geriye dönüş olmayacaktır. Hedeflerimize ulaşmak için para, maliye ve gelirler politikalarımızı ahenk içinde yürütüyoruz. Verimliliği artırmak ve ekonomimizi daha rekabetçi kılmak için yapısal reformlara hız kazandıracağız” dedi.

2024 ASGARİ ÜCRET MALİYETİ

2024 yılında uygulanacak net asgari asgari ücret 17.002 TL’ye yükselirken brüt ücret ise 20.002 TL olarak belirlendi. Net asgari ücrette 2023 yılına göre 5600 TL’lik bir artış gerçekleşirken, devlet desteği de 700 TL olarak kayıtlara geçti. Bu durum, asgari ücretin işveren maliyetini de 23.502 TL’ye çıkardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x